dodano: 24.04.2019 12:34

W Masywie Śnieżnika zostanie zbudowana przez Polaków nowa wieża widokowa. W ten sposób przyczynią się do rozwoju całego obszaru

W ramach posiedzenia Komitetu Monitorującego programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska zostało zatwierdzone dofinansowanie 15 projektów obejmujących ruch turystyczny o wartości ponad 18 milionów EUR oraz trzy projekty zarządzania destynacjami za 1,5 miliona EUR. Najbardziej znaczącym projektem jest budowa nowej wieży widokowej w Masywie Śnieżnika, co przyczyni się do dalszego rozwoju turystyki tego obszaru. Partnerami tego projektu są gmina Stronie Śląskie i miasto Králíky.

Wieża widokowa w Masywie Śnieżnika zastąpi pierwotną wieżę widokową ze schroniskiem turystycznym, które zostało zburzone w latach 70. XX wieku. „Dla nas to działanie jest wyraźnym sygnałem, że strona polska jest świadoma znaczenia całej lokalizacji regionu Śnieżnika, który w ostatnich latach udało się podnieść do jednego z najbardziej znanych ośrodków zimowych i letnich. Wieża widokowa jednoznacznie należy do Masywu Śnieżnika i zdecydowanie wierzę, że po zatwierdzeniu dofinansowania z powodzeniem uda się całe przedsięwzięcie zrealizować za cztery miliony EUR. Wkład funduszy europejskich w tym przypadku wynosi 3,5 miliona EUR, co stanowi 85 procent kosztów wszystkich działań objętych projektem, którego partnerem po stronie czeskiej jest miasto Králíky. Tu powstanie centrum informacji turystycznej, które również znacznie zwiększy komfort dla odwiedzających ten region,“ powiedział hetman Martin Netolický.

W naborze wniosków do osi priorytetowej 2 (Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia) złożono ogółem 72 projekty o łącznej kwocie dofinansowania ponad 90 mln EUR. 47 projektów pozytywnie przeszło przez kontrolę kwalifikalności, do dofinasowania Komitet Monitorujący zarekomendował już wspomnianych 18 projektów o łącznej kwocie ponad 20 milionów EUR. „Bardzo się cieszę, że wszystkie projekty wnioskodawców z Kraju Pardubickiego odniosły sukces. Dzięki wspieranym projektom Kladsko-Orlicko-Śnieżnik, Zabytki przemysłowe pogranicza otwierają swoje podwoje dla zwiedzających, Na granicy na krawędzi powstanie centrum dla odwiedzających w Králíkách, na Masywie Śnieżnika wieża widokowa, w mieście Žamberk nowe muzeum techniki przemysłowej, na Bike ośrodek Moravská Třebová oraz adrenalinowy tor z przeszkodami dla rowerzystów w miejscowości Dolní Morava. Realizacja projektów „Łączą nas Zamki i Pałace” oraz Skarbiec doświadczeń – opowieści tajemnic i wspólnej historii przyczynią się do promocji atrakcji przyrodniczych i kulturowych Kraju Pardubickiego,“ powiedział René Živný, Radny Kraju Pardubickiego ds. Turystyki i Sportu.

Ponadto Komitet Monitorujący zadecydował o realokacji niewykorzystanych środków dla sześciu projektów zastępczych z poprzedniego naboru o wartości ponad 3 miliony EUR. Najprawdopodobniej zostanie wsparty również projekt miasta Letohrad Nimptsch nas łączy, który skupi się na utworzeniu trasy z Letohradu do Niemczy, odnowieniu parku zamkowego w Letohradzie oraz rekonstrukcji baszty historycznej w Niemczy.

Autor: Kraj Pardubicki

Powrót do listy newsów