dodano: 03.10.2012 00:55

Rejestracja, nadzór, likwidacja

Rejestracja

Decyzja o utworzeniu EUWT podejmowana jest z inicjatywy jej przyszłych członków i skutkuje obowiązkiem powiadomienia odpowiednich organów państw członkowskich, zgodnie z prawem których dane podmioty zostały utworzone. Wraz z tą informacją przesyła się kopię proponowanej konwencji i statutu.

Rząd państwa członkowskiego przed wyrażeniem zgody bada zapisy konwencji i statutu pod kątem zgodności z prawem krajowym, w tym w zakresie zadań, jakie EUWT ma wykonywać. Powinno to nastąpić w terminie 3 miesięcy (obecnie – w związku z przekraczaniem tego terminu przez władze państwowe – postuluje się przedłużenie terminu do 6 miesięcy). EUWT uzyskuje osobowość prawną w dniu rejestracji lub publikacji statutu zgodnie z prawem krajowym, zależnie od tego, która z nich nastąpi wcześniej. Członkowie informują zainteresowane państwa członkowskie oraz Komitet Regionów o konwencji oraz o rejestracji lub opublikowaniu statutu. W terminie dziesięciu dni roboczych od rejestracji lub opublikowania statutu EUWT zapewnia wysłanie do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich wniosku o opublikowanie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenia informującego o utworzeniu EUWT, zawierającego szczegółowe dane dotyczące jego nazwy, celów, członków oraz siedziby statutowej.

Procedura tworzenia EUWT w Polsce

Nadzór i likwidacja

Właściwe organy Państwa członkowskiego, w którym znajduje się siedziba EUWT mają określone w rozporządzeniu uprawnienia nadzorcze. Należy do nich możliwość zakazania wykonywania działalności ugrupowania, a także nakazania wycofania się z niego członka, który został utworzony zgodnie z prawem tego państwa członkowskiego. Likwidacja ugrupowania możliwa jest w przypadku, gdy EUWT prowadzi jakąkolwiek działalność naruszającą przepisy państwa członkowskiego dotyczącą porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego, zdrowia publicznego lub moralności publicznej lub naruszającą interes publiczny państwa członkowskiego. Zastosowanie tych środków nadzorczych możliwe jest po stwierdzeniu określonych naruszeń prawa, i nie może być zastosowane w sposób arbitralny. Art. 13 Rozporządzenia (WE) 1082/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT) przewiduje kontrolę takich decyzji przez sąd administracyjny. Ponadto sąd lub właściwy organ może rozwiązać EUWT w razie stwierdzenia, że ugrupowanie działa wbrew celom, dla których zostało powołane lub poza zakresem powierzonych zadań. Procedura rozwiązania danego EUWT obowiązkowo musi także zostać ustalona w jego statucie i konwencji.

Organem nadzoru EUWT w RP jest MSZ. EUWT mające siedzibę statutową na terenie RP prowadzi rachunkowość za zasadach określonych w ustawie o rachunkowości. Kontrolę zarządzania funduszami publicznymi EUWT organizują właściwe organy państwa członkowskiego, w którym znajduje się jego siedziba.

Powrót