dodano: 11.09.2019 12:29

Specjaliści z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu będą pomagać na czesko-polskim pograniczu w walce z cyberprzestępczością

Przestępczość internetowa nie zamyka się w granicach jednego państwa. Portale społecznościowe oraz internet stwarzają zagrożenie przede wszystkim dla dzieci. Dlaczego zatem nie skorzystać na pograniczu na przykład z doświadczenia jednego kraju w regionie sąsiednim, by połączyć swe siły w walce z cyberprzestępczością? Dokładnie na takich zasadach oparto nowy projekt, w ramach którego na obszarze czesko-polskiego pogranicza będą przekazywane doświadczenia specjalistów z poradni E-Bezpieczeństwa z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, a w którym weźmie udział osiem komend policji z Republiki Czeskiej i Polski.

Projekt został ukierunkowany przede wszystkim na nowe formy walki z przestępczością internetową poprzez usprawnienie pracy policji w obu krajach oraz wsparcie profilaktyki ukierunkowanej na dzieci, pedagogów oraz rodziców. Zespół projektowy zwróci również uwagę na działalność doradczą, która umożliwi anonimową pomoc ofiarom przestępczości internetowej.

„Nasi specjaliści z Wydziału Pedagogicznego z poradni E-Bezpieczeństwo będą pomagali przede wszystkim, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenia w ramach działań profilaktycznych w szkołach podstawowych na czesko-polskim pograniczu. Chcemy przede wszystkim podnieść stopień świadomości dzieci, ich rodziców oraz szerokiego grona społeczeństwa. W czeskich i polskich szkołach w latach 2019 do 2021 odbędzie się ponad 270 działań poświęconych cyberprzemocy, cyperstalkingowi oraz innym zagrożeniom, które niosą portale społecznościowe i sam internet” – powiedział Kamil Kopecký, kierownik poradni E-Bezpieczeństwo oraz Centrum Zapobiegania Ryzykownej Komunikacji Wirtualnej na Wydziale Pedagogicznym. Dodał również, że zostanie poszerzony zakres działań poradni E-Bezpieczeństwa, która wykrywa, zajmuje się i przekazuje policji przypadki ryzykownych zachowań. „Jakaś forma jej „klonu” powstanie również po stronie polskiej.” – uzupełnił Kamil Kopecký.

Znaczne wsparcie otrzymają także policjanci. Powstanie wspólna sieć komunikacyjna, która umożliwi szybkie przekazywanie informacji w regionie przygranicznym oraz ponadto ponad siedmiuset policjantów podwyższy swoje kwalifikacje w zakresie profilaktyki, jak również działań analitycznych w ramach prowadzonych dochodzeń.

Projekt, który został wsparty ze środków finansowych Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska posłuży również pracy badawczej. Specjaliści, dzięki pracy w terenie uzyskają niezgromadzone do tej pory dane, które umożliwią bardziej efektywne wykrywanie zagrożeń cybernetycznych oraz zachowań ryzykownych na obszarze przygranicznym.

Źródło: Žurnál Online

Autor: Kraj Ołomuniecki

Fotografia: E-Bezpieczeństwo /Na zagrożenia związane z internetem zwracają uwagę specjaliści na czesko-polskim pograniczu/

Powrót do listy newsów