dodano: 08.01.2020 13:19

Projekt pt. „Tajemnice militarnych podziemi” pomyślnie zakończony

Realizacja jednego ze strategicznych projektów Euroregionu Glacensis dobiegła końca pod koniec 2019 roku. W ostatnich miesiącach kończono roboty budowlane oraz prowadzono kampanię marketingową, w ramach której wydano ulotki promocyjne, mapy i roll-upy. Zmontowano także spoty, które umieszczone są na stronach internetowych, na profilu stowarzyszenia na Facebooku i YouTube. Przedstawiają one cały projekt oraz jego poszczególne elementy.

Warsztaty

W dniach 9 i 10 października 2019 roku odbyły się w Polsce pierwsze warsztaty, zorganizowane przez władze Kamiennej Góry, skierowane do przedstawicieli informacji turystycznych i do przewodników. Zainicjowały one popularyzowanie produktów projektu. W czasie dwóch dni uczestnicy zwiedzili kompleks ARADO w Kamiennej Górze, podziemia zamku Książ oraz Podziemne Miasto Osówka w Górach Sowich.

Miesiąc później władze miasta Rokytnice v Orlických horách zorganizowały we współpracy z Euroregionem Glacensis drugie warsztaty, tym razem połączone z wyjazdem prasowym (press trip) dla dziennikarzy i blogerów. Zwiedzano obiekty po stronie czeskiej: twierdzę Adam, grupę warowną Hanička, gdzie uczestnicy jako pierwsi zwiedzający mogli zajrzeć do wyremontowanego schronu artyleryjskiego, twierdzę Stachelberg z nowo udostępnioną częścią podziemnych korytarzy.

Pod koniec listopada odbył się też drugi wyjazd prasowy zorganizowany tym razem przez gminę Głuszyca, w ramach którego dziennikarze zwiedzili wszystkie obiekty projektu po polskiej i czeskiej stronie.

Konferencja

W czwartek 5 grudnia 2019 roku w centrum UFFO w Trutnovie odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Głównym tematem były militarne podziemne obiekty po polskiej i czeskiej stronie granicy. Uczestnikom przedstawiono wszystkie inwestycje zrealizowane w ramach projektu: schron artyleryjski grupy warownej Hanička, nowe wyjście awaryjne z twierdzy Stachelberg, wystawę multimedialną zainstalowaną w Podziemnym Mieście Osówka oraz nową infrastrukturę uzupełniającą kompleks ARADO. Ponadto przedstawiono questy sfinansowane przez Miasto Trutnov. Każdy obiekt projektu ma swój własny quest z wyznaczoną trasą i zadaniami, które turyści będą wykonywać. Z ramienia Euroregionu Glacensis przedstawiono wszystkie produkty promocyjne projektu – wspólne logo, ulotki promocyjne, dwustronną mapę i serię spotów. Ponadto prowadzoną obecnie rekonstrukcję twierdzy Dobrošov na ziemi nachodzkiej zaprezentował jej kierownik p. Měřinský.

Uroczyste otwarcie w twierdzy Stachelberg

Ostatnią ukończoną inwestycją w ramach projektu było wyjście awaryjne z twierdzy Stachelberg i jego połączenie z istniejącą trasą zwiedzania. Dzięki zbudowaniu wyjścia awaryjnego możliwe było udostępnienie kolejnej części podziemnych korytarzy, wypompowanie wody zbierającej się w podziemiach oraz rozwiązanie problemu wejścia do obiektu, które ma wymiary tylko 100 x 80 cm, a przez to nie spełnia warunków bezpieczeństwa.

Nowe wyjście zbudowano w miejscu planowanego schronu przeciwpiechotnego TS-72. Wyremontowano schody do podziemi i wyczyszczono korytarze prowadzące do trasy zwiedzania.

W dniu 6 grudnia 2019 roku w mroźnym powietrzu karkonoskich gór dokonano uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia tej inwestycji, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich partnerów projektu, projektanci obu części inwestycji oraz przedstawiciele okolicznych miast i gmin.

„Pomyślnie zakończyliśmy jeden z naszych strategicznych projektów Euroregionu Glacensis. Pod względem zakresu inwestycji to drugi największy projekt w historii realizowany przez euroregion. Bardzo się cieszę z efektów, jakie udało nam się wspólnie ze wszystkimi partnerami osiągnąć. Mnie osobiście idea całego projektu wręcz oczarowała, bo choć nie jestem specjalnym fanem turystyki militarnej, to poszerzyłem wiedzę o naszej przedwojennej historii i doceniłem zaangażowanie naszych obywateli, by zrobić coś dla obrony naszej ojczyzny. Udało nam się znaleźć wspaniałych partnerów, na przykład w celu przygotowania materiałów promocyjnych, spotów, dzięki nim powstał również piękny film. Wszyscy swoją kreatywnością przyczynili się do osiągnięcia celów projektu, które są teraz udostępnione szerokiej rzeszy turystów. Zapraszamy do zabytków militarnych, a także na nasz kanał YouTube, gdzie można odkryć prawdziwe tajemnice militarnych podziemi” – powiedział Jaroslav Štefek, sekretarz euroregionu, główny koordynator projektu.

https://www.youtube.com/channel/UCqIqO11TuS6ecf2ZngnzgfQ/videos?view_as=subscriber

Autor: Euroregion Glacensis CZ

Powrót do listy newsów