dodano: 17.12.2018 13:21

Pierwsza wieża widokowa Szlaku Grzbietowego uroczyście otwarta

W piątek 19 października 2018 roku uroczyście otwarto pierwszą spośród jedenastu wież widokowych realizowanych w szeroko zakrojonym projekcie pn. „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”, wieżę widokową na Włodzickiej Górze (758 m n.p.m.) w Polsce.

Na najwyższym szczycie Wzgórz Włodzickich, nad miejscowością Świerki, leżącą tylko 2 km w linii prostej od granicy państwa, przez wiele lat stał szkielet dawnej kamiennej wieży widokowej. Dawna wieża o wysokości 14,6 m została zbudowana w 1927 roku, w okresie międzywojennym i w czasie dużego zainteresowania turystyką. Na parterze wieży znajdował się sklep z punktem gastronomicznym. Od 1934 roku wieża nosiła imię niemieckiego feldmarszałka Paula von Hindenburga. W pobliżu tego miejsca nawet dziś można znaleźć pozostałości kamieniołomu, w którym wydobywano melafir użyty do budowy wieży widokowej. Po wojnie jednak kamieniołom zamknięto i popadł on w niepamięć. Podobny los spotkał wieżę widokową, z której została tylko ruina. Teraz, po wielu latach, w ramach projektu pn. „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia” ruiny zrewitalizowano i przebudowano na nowy obiekt. Do tego atrakcyjnego miejsca, z którego roztaczają się widoki na Góry Sowie i całe Sudety, można dojść zielonym szlakiem turystycznym prowadzącym z miejscowości Świerki.

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze w liczbach:

Budżet inwestycji:    111 200 EUR

Partner projektu:        Gmina Nowa Ruda

Partner Wiodący projektu:     Euroregion Glacensis

Termin realizacji:         czerwiec – październik 2018 roku

Roboty budowlane:        NOIR Michał Fugowski, Świerki

„Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”

Cały projekt dotyczy rewitalizacji historycznego szlaku grzbietowego, biegnącego po polsko-czeskim pograniczu, realizacji inwestycji towarzyszących oraz kampanii promocyjnej realizowanej pod wspólną marką „Szlak Grzbietowy”. Szlak w dużej części kopiuje granicę, a w kilku miejscach swobodnie przechodzi na teren jednego lub drugiego państwa.

Planowane inwestycje w ramach projektu obejmują budowę kolejnych 10 wież widokowych, w przypadku ośmiu z nich będzie to odbudowa nieistniejących obecnie historycznych wież/punktów widokowych lub wykorzystanie innego dziedzictwa historycznego. Ponadto powstaną dwie czesko-polskie informacje turystyczne (Neratov i Nový Hrádek) i zbudowany zostanie nowy Jański Most w Neratovie, będący odnowieniem duchowego i rzeczywistego połączenia obu państw. Dzięki projektowi można łatwiej odkrywać malownicze, przez wiele lat opustoszałe, obszary przygraniczne, które obfitują w piękną przyrodę.

Więcej informacji nt. całego projektu można znaleźć na: www.euro-glacensis.cz/hrebenovka

Historia wieży widokowej na zdjęciach:

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze – lata 20. minionego wieku

Ruiny wieży widokowej, rok 2017

Autor: Euroregion Glacensis CZ

Powrót do listy newsów