dodano: 20.02.2020 09:29

Międzynarodowa konferencja „Czesko-polskie pogranicze” zakończyła się sukcesem, na obrady do Hradca Králové przyjechało ponad 80 ekspertów

Jesienią 2019 r. w wielu miejscach w Czechach odbył się Kongres Polonoznawstwa Czeskiego. Jego celem było przedstawienie szerokiego zakresu zagadnień i tematów związanych z Polską i polsko-czeskimi stosunkami w kontekście międzynarodowym oraz ustanowienie studiów polonistycznych jako interdyscyplinarnej nauki.

Częścią kongresu była międzynarodowa konferencja naukowa „Czesko-polskie pogranicze”, zorganizowana przez Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Hradec Králové wraz z Polsko-Czeskim Towarzystwem Naukowym we Wrocławiu i innymi partnerami. Tematyka konferencji odzwierciedlała fakt, że Uniwersytet Hradec Králové zawsze angażował się w polsko-czeską współpracę naukową i uczestniczy także w badaniach polsko-czeskiego pogranicza, zwłaszcza w dziedzinie historii i socjologii.

Ponad 80 ekspertów z Europy Środkowej rozmawiało w Hradcu Králové w dniach 2–3 października 2019 r. Konferencję uroczyście otworzył przewodniczący komitetu organizacyjnego prof. Ondřej Felcman z Instytutu Historii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Hradec Králové. Następnie uczestnicy podzielili się uwagami na temat różnych dyscyplin nauk społecznych. Oprócz geografii, socjologii, historii lub demografii była to także regionalistyka ziemi kłodzkiej i ziemi cieszyńskiej. „Konferencja stała się godnym elementem trwającego kongresu i została bardzo pozytywnie oceniona przez uczestników” – podsumował konferencję prof. Felcman.

Program konferencji – tutaj, artykuły są dostępne na stronie internetowej Wydziału Filozoficznego UHK – tutaj.

Konferencja została zrealizowana w ramach projektu pn. „Refleksja nt. współpracy na pograniczu czesko-polskim”, nr rej. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/00001783, współfinansowanego z programu Interreg V-A RCz – Polska za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis.

Autor: Kraj Kralowohradecki

Powrót do listy newsów