dodano: 09.11.2016 15:23

Konferencja przyczyniła się do realizacji celów Strategii zintegrowanej współpracy czesko-polskiego pogranicza w dziedzinie turystyki

W dniach 6-7 października 2016 roku odbyła się w Dusznikach-Zdroju konferencja pn. “Na szlaku wspólnego dziedzictwa“. Celem niniejszego projektu jest uzyskanie wsparcia dla wspólnego wpisania dwóch podmiotów – polskiego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i czeskiej Papierni w Velkych Losinach na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W przypadku pomyśnego zakończenia aktualnych starań byłby to pierwszy w historii wspólny transgraniczny wpis podmiotów z terenu Czech i Polski. Czechy posiadają jak na razie dwanaście wpisów na liście UNESCO, Polskę natomiast reprezentują jeszcze dodatkowe dwa.

Podczas konferencji w Dusznikach-Zdroju spotkała się reprezentacja obu wyżej wspomnianych podmiotów z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych z obu krajów oraz z przedstawicielami Uniwersytetu Wrocławskiego, polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i czeskiego Narodowego Instytutu Ochrony Zabytków. Wspólnie dyskutowano tutaj nad możliwościami prowadzenia kolejnych działań wspierających wspólny zamiar. W ramach konferencji miało miejsce również zwiedzanie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie jej uczestnicy zwiedzili budynek młynu papierniczego. Nazajutrz odbyła się wizyta studyjna w Papierni w Velkych Losinach, gdzie zgromadzeni zapoznali się z unikatową metodą ręcznego wytwarzania papieru. Manufaktura w Velkych Losinach należy do grona najstarszych czynnych tego typu zakładów w Europie. Papier czerpany produkuje się tutaj przy użyciu tradycyjnej metody, i ze względu na jego wysoką jakość i długowieczność, znajduje zastosowanie zwłaszcza w sztukach plastycznych i praktyce konserwatorskiej. Z uwagi na jego wytworny charakter bywa również często wykorzystywany do celów reprezentacyjnych lub do prowadzenia ważnej korespondencji. Unikatowy zespół budynków papierni został zarejestrowany w charakterze zabytku techniki przez rząd Republiki Czeskiej jako Narodowy zabytek kultury.

Uczestnicy konferencji wyrazili wsparcie dla zamiaru wpisania obu podmiotów na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i zarekomendowali do realizacji kolejne działania prowadzące do osiągnięcia wspólnego celu. Konferencja została zorganizowana przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM, które w chwili obecnej zajmuje się – zgodnie ze wskazówkami uczestników konferencji – opracowaniem wspólnego projektu w zakresie promocji obu podmiotów. Projekt zostanie złożony w ramach Funduszu Mikroprojektów programu INTERREG V-A Czechy-Polska.

Do pobrania_ulotka (pdf)

Powrót do listy newsów