dodano: 12.07.2016 15:54

Działania zdefiniowane w Strategii Zintegrowanej Współpracy można realizować w ramach nowych funduszy

Na terenie EUWT NOVUM uruchomiono nowe programy pomocowe mające wspierać przedsięwzięcia podejmowane w ramach współpracy transgranicznej. Dotyczy to Funduszu Mikroprojektów stanowiącego element Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska na okres programowania 2014-2020. Skupia się on na wspieraniu współpracy pomiędzy Republiką Czeską a Polską i przeznaczony jest na wspieranie i rozwijanie pogranicza i współpracy transgranicznej.

Fundusz Mikroprojektów stanowi instrument na rzecz wspierania projektów o mniejszej wartości finansowej (mikroprojektów), które mają znaczenie lokalne i wykazują oddziaływanie transgraniczne. Podstawowym celem Funduszu Mikroprojektów jest rozwijanie i wspomaganie współpracy pomiędzy społecznościami po obu stronach granicy, z ukierunkowaniem na wspólną poprawę stosunków kulturalnych, społecznych i gospodarczych. Mikroprojekty ukierunkowane są w szczególności na rozwój transgranicznych stosunków międzyludzkich, działania oświatowe i kulturalne oraz inicjatywy obywatelskie. Dofinansować można także mikroprojekty, których celem jest poprawa infrastruktury danego obszaru, w szczególności w zakresie infrastruktury turystycznej o oddziaływaniu transgranicznym.

Działania kwalifikowalne w ramach mikroprojektów:

Oś priorytetowa 2 – mikroprojekty wspierające rozwój lokalny i powstanie nowych miejsc pracy, działania mające na celu promocję oraz udostępnienie i przybliżenie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, odnowę atrakcji kulturowych i przyrodniczych

Oś priorytetowa 4 – mikroprojekty mające na celu zwiększanie integracji na poziomie lokalnym, wzmacnianie zdolności instytucjonalnych, wspieranie współpracy między mieszkańcami i instytucjami w formie krótkookresowych szkoleń i kursów, spotkania grup zainteresowań, nawiązywanie nowych kontaktów i stosunków itp.

Fundusz Mikroprojektów umożliwia realizację projektów o wartości dofinansowania powyżej 2 tysięcy euro. Maksymalna wartość dofinansowania mikroprojektów różni się w zależności od osi priorytetowej i typu mikroprojektu:

-    mikroprojekt z partnerem wiodącym – typ mikroprojektu A

-    mikroprojekt partnerski – typ mikroprojektu B

-    mikroprojekt realizowany samodzielnie – typ mikroprojektu C

W ramach osi priorytetowej 4 wartość dofinansowania wynosi maksymalnie 20 000 euro w przypadku mikroprojektów typu B i C i maksymalnie 40 000 euro w przypadku mikroprojektów typu A. W ramach osi priorytetowej 2 wartość dofinansowania wynosi maksymalnie 30 000 euro w przypadku mikroprojektów typu B i C i maksymalnie 60 000 euro w przypadku mikroprojektów typu A. Całkowite wydatki mikroprojektów (czyli łącznie z udziałem własnym) mogą wynosić najwyżej dwukrotność ustalonej wartości dofinansowania. Współfinansowanie mikroprojektów wynosi maksymalnie 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostałą część wnioskodawcy (mikrobeneficjenci) finansują ze środków własnych.

Fundusze Mikroprojektów realizowane są na polsko-czeskim pograniczu w formie projektów parasolowych, obejmujących łącznie cały obszar wsparcia, i zarządzane są przez euroregiony będące tzw. Partnerami (Zarządzającymi) Funduszu Mikroprojektów. Na terenie EUWT NOVUM to euroregiony Nisa-Nysa, Glacensis-Glacensis. Każdy Fundusz Mikroprojektów jest odrębnym projektem parasolowym, który realizowany jest za pośrednictwem mniejszych projektów realizowanych przez mikrobeneficjentów.

 

Euroregion Nisa-Nysa

Zasięg terytorialny:

- po stronie polskiej: powiaty bolesławiecki, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, lubański, lwówecki, złotoryjski, zgorzelecki, grodzki Jelenia Góra

-    po stronie czeskiej: obszar administracyjny powiatów Česká Lípa, Liberec, Jablonec nad Nisou oraz Semily

 

Alokacja na mikroprojekty:

-    po stronie polskiej: 3.885.000 euro

-    po stronie czeskiej: 2.167.234 euro

Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Nysa w ramach w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska został ogłoszony 30.12.2015 r.

 

Siedziba stowarzyszenia w Rzeczypospolitej Polskiej:

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa

ul. 1 Maja 57

58-500 Jelenia Góra

Polska

Tel.: +48 757676470

E-mail: biuro@euroregion-nysa.pl

www.euroregion-nysa.eu

 

Siedziba stowarzyszenia w Republice Czeskiej:

Euroregion Nisa – regionální sdružení

Tř. 1. máje 858/26

460 01 Liberec III

Republika Czeska

Tel.: +420 485 340 991

E-mail: info@ern.cz

www.ern.cz

 

Euroregion Glacensis

Zasięg terytorialny:

-    po stronie polskiej: powiaty dzierżoniowski, kłodzki, strzeliński, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, miasto Wałbrzych

-    po stronie czeskiej: obszar administracyjny powiatów Jičín, Trutnov, Náchod, Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Svitavy, Šumperk i teren katastralny gminy Bílá Voda

 

Alokacja na mikroprojekty:

-    po stronie polskiej: 5.000.000 euro

-    po stronie czeskiej: 5.134.117 euro

Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis w ramach w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska został ogłoszony 5.5.2016 r.

 

Siedziba stowarzyszenia w Rzeczypospolitej Polskiej:

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Glacensis

ul. Łukasiewicza 4a/2

57-300 Kłodzko

Polska

Tel.: + 48 74 867 71 30

E-mail: biuro@eg.ng.pl

www.euroregion-glacensis.ng.pl

 

Siedziba stowarzyszenia w Republice Czeskiej:

Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska – Euroregion Glacensis

Panská 1492

516 01 Rychnov nad Kněžnou

Republika Czeska

Tel : + 420 494 534 615

E-mail: fmp@euro-glacensis.cz

www.euro-glacensis.cz

Powrót do listy newsów